Návod na lepení tapet

Stručný a snadný návod na lepení základních druhů tapet.

1. Před začátkem tapetování je nutné tapetu rozbalit a zkontrolovat vzor a šarži, která je uvedena na etiketě (je nutné použít tapety se stejným číslem šarže, jinak se mohou vyskytnout barevné odchylky).

2. Podklad pro lepení tapet musí být čistý, suchý, pevný, rovný a lehce savý. Staré tapety a nedržící nátěry je třeba odstranit, pro usnadnění lze použít odstraňovač tapet, nerovnosti vyrovnat. U tapet s označením Vlies dbejte na jednobarevný, pokud možno světlý podklad, vhodné je natřít základním bílým podkladem, protože plochy s různým odstínem by mohly prosvítat.

3. Používejte námi doporučená lepidla na tapety a vždy dbejte návodu na použití, který je součástí balení. Před nanesením lepidla je možné podklad ošetřit penetračním nátěrem.

4. Je třeba odlišit druh tapet, podle toho zvolit správnou techniku tapetování.

Vliesová tapeta – lepí se za sucha, tzn. lepidlo se nanáší pouze na stěnu, poté se „suchá“ tapeta pouze přiloží a přitlačí na zeď. Vždy používejte lepidla určená k aplikaci vliesových tapet. Vliesové tapety se díky použitému materiálu snadno lepí, nesmršťují se, nevytahují se a lze je později snadno beze zbytku odstranit. Tapeta se roluje a následně stříhá stále ve stejném směru.

Papírová a vinylová tapeta – nastřihejte si dle požadovaného rozměru pruhy tapet (tapeta musí být vyrolována na nastříhána). Naneste dostatečné množství lepidla rovnoměrně na stěnu i na hrany, konce pruhu volně přeložte a bez zlomení srolujte, nechte cca 10 minut odstát (doba odstátí musí být stejná u všech pruhů).

Další postup je pro dané typy tapet stejný. Tapetovacím kartáčem nebo gumovým válečkem vytlačte případné bubliny (od středu ke krajům) a přitlačte tapetu na stěnu. Jednotlivé pruhy tapet lepte k sobě na doraz, aby nevznikl přesah. Případné skvrny od lepidla ihned odstraňte čistou vodou, v žádném případě nedrhněte. V průběhu tapetování a schnutí se doporučuje udržovat v místnosti stálou teplotu cca 19 °C.

5. Po nalepení tří pruhů tapety zkontrolujte případné nedostatky kvality. Pokud tapet vykazuje vady, ukončete lepení a tapetu reklamujte. Při posuzování vad je nutné vždy brát v úvahu barevné nepravidelnosti, např. stíny, a to zejména u tapet a fototapet s motive přírody. Tyto skutečnosti nejsou vadou a nemohou být jako reklamace výrobcem uznány. Výrobce také nepřebírá náklady na zpracování více jak tří pruhů tapety. Pro případné reklamace si prosím uschovejte příbalový leták (etiketu) a vzorek tapety.

 

Zpět do obchodu